اهمیت بازی و معرفی انواعی از آن

اهمیت بازی و معرفی انواعی از آن

همگی ما در پیرامونمان با مسائل مختلفی مواجه هستیم. ما در اجتماع ناگزیر از تشکیل گروه و مشارکت گروهی هستیم. این تجربه را داشته‌ایم که در جاهایی حقوقمان پایمال شده و ضایع شدن حقوق دیگران را به چشم دیده‌ایم. احساس سردرگمی و خستگی ناشی از بی‌نظمی در کارهایمان را به‌یاد داریم و …

در این میان اکثر ما با کودکان و نوجوانانی سروکار داریم که دیر یا زود آن‌ها نیز با چنین مشکلاتی مواجه خواهند شد. اهمیت نقش آموزش و تربیت کودکان و نوجوانان برای همه‌ی ما واضح و روشن است.

به نظر می‌رسد همگی ما به مهارت‌هایی مثل درست فکرکردن، مشورت کردن، داشتن تفکر انتقادی، خوب سخن گفتن، خوب گوش کردن، نظم، کار گروهی و مشارکت خوب و پیوسته داشتن، توجه به دیگران و … نیاز داریم و می‌باید موانع کسب چنین مهارت‌هایی را بشناسیم و تا حد امکان آن‌ها را از میان برداریم. بدیهی است که در تربیت کودک و نوجوان نیز باید در راه پرورش چنین مهارت‌هایی اهتمام لازم را داشته باشیم.

یکی از مفیدترین ابزارها برای آموزش این مهارت‌ها، بازی است. بازی‌ها را نباید صرفاً ابزار تفریح و سرگرمی تلقی کرد. یک بازی خوب می‌تواند تعامل خوبی بین کودک و دوستانش و همچنین بین ما و کودکمان یا حتی ما و دوستانمان برقرار کند. بعضی بازی‌ها باعث تقویت مهارت‌های حرکتی می‌شوند و بعضی دیگر رشد فکری را موجب می‌گردند. بازی‌های زیادی نیز وجود دارد که هم مهارت‌های حرکتی و هم رشد فکری را به دنبال دارند. بازی‌های مناسب می‌توانند به تقویت انگیزه، تلاش و پشتکار، احساس مسئولیت و… کمک کنند. بعضی بازی‌ها به‌صورت فردی و بعضی به‌صورت گروهی هستند. بعضی از بازی‌ها مناسب فضاهای بسته مثل اتاق می‌باشند و بازی‌هایی وجود دارد که در فضای باز مثل حیاط و پارک قابل اجرا هستند. حتی بازی‌هایی هستند که می‌توان آن‌ها را بدون دردسر در طول سفر اجرا کرد.

با این وصف، این موضوع اهمیت دارد که بتوانیم بازی‌های مناسب را برای گروه‌های سنی مختلف بشناسیم و به درستی و در موقعیت‌های مناسب آنها را اجرا کنیم.

این مقاله از وبسایت آیات گرفته شده است و همچنین انوع بازی‌های حرکتی، زبانی، حسی، فکری و … در این سایت بارگذاری شده است.

برای دریافت بازی‌ها به این آدرس مراجعه کنید.

همچنین در وبسایت مجله طلوع دفترچه بازی را جدی بگیریم، آورده شده است که انواعی از بازی‌های مناسب برای جمع‌های خانوادگی و دوستی جمع‌آوری شده است، امید که مفید واقع شوند.

بازی را جدی بگیریم

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *