برایت قصه می‌‌گویم …

«برایت قصه می‌‌گویم…»

(برنامه‌ی اهدای قصه‌های صوتی به کودکان و نوجوانان نابینا؛ به مناسبت ۲۳ مهر ماه،روز عصای سفید)

«برایت قصه می‌گویم…» برنامه‌ای است با هدف تهیه‌ی قصه‌های صوتی برای کودکان و نوجوانان نابینا، توسط کودکان و نوجوانان دانش‌آموز. در واقع، این برنامه تنها یک پیشنهاد از جانب ماست، و اجرای واقعی آن به عهده‌ی خود شما است؛ اما، برای کمک به اجرای چنین برنامه‌ای، ما موادی را آماده کرده‌ایم. با داشتن این مواد، شما می‌توانید برنامه‌ی ضبط قصه‌های صوتی را در هر مدرسه‌ای که خواستید، یا در مکان‌های دیگری مثل دانشگاه‌ها، فرهنگسراها، مساجد، یا حتی در جمع‌های خانوادگی و دوستانه اجرا کنید.

 

آنچه در این برنامه باید انجام شود ساده است: دانش‌آموزان (یا اعضای هر جمعی که برنامه را برای آنها اجرا می‌کنید) قصه‌هایی را ضبط می‌کنند، و در نهایت مجموعه قصه‌های ضبط شده به مراکز آموزشی کودکان و نوجوانان نابینا هدیه می‌شود. به این ترتیب هم نابینایان از شنیدن قصه‌های خوب زیادی بهره‌مند می‌شوند، و هم دانش‌آموزان در یک فعالیت خوب کتاب‌خوانی شرکت می‌کنند، فعالیتی که می‌تواند با همکاری هم‌کلاسی‌ها یا والدین‌شان صورت گیرد و منجر به ایجاد روابطی خوب و تازه شود.

این برنامه می‌تواند به مناسبت روز عصای سفید (۲۳ مهر ماه) در مدرسه اجرا شود. با توجه به اینکه اجرای این برنامه کمی زمان‌بر است، و تا این مناسبت فرصت زیادی باقی نمانده، این روز را می‌توانید روز شروع اجرای برنامه در مدارس در نظر بگیرید.

اما مواردی که برای کمک به اجرای این برنامه توسط ما آماده شده این‌ها هستند:

۱- معرفی طرح برای مجریان

در این متن، معرفی کلی طرح و شکل اجرای طرح آمده است. اگر خود شما مجری برنامه هستید، می‌توانید از راهنمایی‌های این متن برای اجرای بهتر برنامه استفاده کنید. اگر می‌خواهید اجرای این طرح را به دیگران پیشنهاد دهید، می‌توانید این متن را چاپ کنید و به مسئولان مدارس یا مربیان پرورشی بدهید، و آنها را به اجرای چنین برنامه‌ای در مدرسه‌شان تشویق کنید.

دریافت فایل معرفی طرح

۲- پوستر دعوت به شرکت در برنامه

برای ترغیب دانش‌آموزان به شرکت در برنامه، پوستری آماده شده است. مسئولان مدارس می‌توانند این پوستر را در قطع A4 یا A3 چاپ کنند و در تابلو اعلانات مدرسه نصب کنند.

دریافت پوستر برنامه در قالب JPG

۳- فهرست کتاب‌ها و قصه‌های مناسب

دو فایل زیر، فهرستی از قصه‌های مناسب برای مخاطبان کودک و نوجوان هستند. انتخاب قصه در این برنامه اهمیت زیادی دارد. انتخاب قصه‌های خوب باعث می‌شود هم به نابینایان بهره‌ی بیشتری برسد، و هم دانش‌آموزان تجربه‌ی بهتری از کتاب‌خوانی و چنین برنامه‌هایی داشته باشند.

دقت کنید که دانش‌آموزان نوجوان هم می‌توانند قصه‌هایی که برای کودکان است را بخوانند و ضبط کنند. بنابراین اگر برنامه را در بین دانش‌آموزان نوجوان برگزار می‌کنید، هر دو فایل را دریافت کنید.

نکته‌ی دیگر اینکه این فایل‌ها ممکن است در آینده تغییر کنند، بنابراین به تاریخ فایل‌ها دقت کنید.

دریافت فهرست کتاب‌های مناسب مخاطبین کودک – ۹۶/۷/۲۳

دریافت فهرست کتاب‌های مناسب مخاطبین نوجوان – ۹۶/۷/۲۳

۴- نکاتی برای دانش‌آموزان برای بهتر خواندن قصه

دو متن زیر، برای خود دانش‌آموزانی که در این برنامه شرکت می‌کنند تهیه شده است. مجریان طرح می‌توانند هر یک از این متن‌ها را که مناسب شرکت‌کنندگان است به تعداد روی یک برگ A5 تکثیر کنند و در اختیار دانش‌آموزان قرار دهند. یکی از متن‌ها برای دانش‌آموزان دبستانی، و متن دیگر برای نوجوانان تهیه شده است.

چند نکته برای بهتر خواندن قصه‌ها – نسخه کودکان

چند نکته برای بهتر خواندن قصه‌ها – نسخه نوجوانان

۵- برنامه‌ی ضبط صدا

برای ضبط صدا راه‌های مختلفی وجود دارد، مثلا استفاده از کامپیوتر و میکروفون، یا استفاده از دستگاه‌های recorder، یا گوشی تلفن همراه.

۶- موسسات آموزشی نابینایان که می‌توانید قصه‌های صوتی را به آنها هدیه دهید

ما دو موسسه در شهرستان شیراز را می‌شناسیم که پذیرای قصه‌های صوتی شما هستند. دقت کنید که همراه با CD قصه‌های صوتی، حتماً فهرستی از نام قصه‌ها و گروه سنی مخاطبین قصه‌ها را بگذارید، در غیر این صورت استفاده از قصه‌ها مشکل می‌شود.

آیا شما مؤسسات دیگری می‌شناسید؟ لطفا در قسمت دیدگاه‌های این مطلب، این مؤسسات را معرفی کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *