آب و خاک و گل، سقف و تیر و چوب، داریم می‌سازیم، یه خونه‌ی خوب

آب و خاک و گل
سقف و تیر و چوب

داریم می‌سازیم
یه خونه خوب

بچه‌ها! مادربزرگ مهربون رو یادتونه، تو اون شب بارونی؟ همون که حیوونای مختلف رو یکی یکی به خونه‌اش راه داد؟
اسم قصه‌اش چی بود؟… بله. مهمان‌های ناخوانده.
قرار شد مهمان‌ها تو خونه پیرزن مهربون بمونند و برای خودشون یه خونه درست کنند. ما هم قراره بهشون کمک کنیم. اما اول باید برای ساختن خونه آجر درست کنیم. کی میدونه چطوری آجر درست میشه؟

در ادامه واحد کار خانه، این بار دانش‌آموزان در زنگ اکتشاف فعالیتی گروهی را با شور و هیجان بسیار درحیاط مدرسه انجام دادند. آنها بعد از آموختن مراحل ساخت آجر و دیدن تصاویر مربوط به آن، در گروه‌های ۳ و ۴ نفره به حیاط رفتند. الک کردن خاک رس را مشاهده کردند، مفهوم پیمانه را آموختند و آب و خاک را با هم مخلوط کردند و در قالب‌هایی ریختند. سپس آن را در آفتاب گذاشتند تا آجرهای کوچک‌شان خشک شود و روزهای بعد بتوانند در فعالیتی دیگر با این آجرها “خانه” بسازند.

مادر بزرگ مهربون، خونه‌ی تو چه عالیه
وقتی میام خونه‌ی تو، دلم پر از خوشحالیه

در این فعالیت علاوه بر تقویت مهارت دست‌ورزی، بچه‌ها با ریختن آب روی خاک رس کشف می‌کردند که اگر کمتر از حد لازم آب اضافه کنند خاک‌شان خوب شکل نمی‌گیرد و نمی‌توانند آن را در قالب‌ها جا دهند و اگر بیشتر آب بریزند باز هم نمی‌توانند به خوبی آن را ورز دهند و به دستشان می‌چسبد. این فعالیت به آن‌ها کمک می‌کرد تا یاد بگیرند راه‌حل‌هایی برای این مشکل وجود دارد. مثلا می‌توانیم به خاکی که  هنوز سفت هست کمی آب اضافه کرد یا وقتی که آبش زیاد شده و به دست می‌چسبد می‌توان دوباره به آن خاک اضافه کرد تا مخلوط آب و خاکی مناسب تهیه شود که بتوان به راحتی به آن شکل و در قالب‌ها جا داد.

بعد از این فعالیت، بچه‌ها با گل سفالی که درست کرده بودند شکل‌های دیگری هم با خلاقیت خودشان درست کردند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *