لانه‌ای برای پرندگان

پیش از این‌که به اردو برویم، کتاب «فرشته‌ی برفی» را در کلاس برای بچه‌ها خوانده بودم. این کتاب ماجرای دو موش است که به‌مناسبت کریسمس دانه‌های خوراکیِ خوشمزه‌ای هدیه گرفته‌اند. این دو موش، وقتی برای گردش و بازی بیرون می‌روند، پرنده‌ای را می‌بینند که به‌خاطر سرما و گرسنگی از حال رفته است. آن‌ها دانه‌های خوشمزه‌شان را به آن پرنده می‌دهند و به او کمک می‌کنند تا دوباره جان بگیرد و به سمت سرزمین‌های گرم‌تر کوچ کند و دوستانش را پیدا کند…

بعد از خواندن این داستان و توصیف فصل زمستان و سرمای آن تصمیم گرفتیم برای پرندگانی که ممکن است در سرما جا و غذایی پیدا نکنند، لانه‌ای درست کنیم و در آن برای پرندگان غذا بگذاریم. برای این‌که کار ساده باشد و بچه‌ها بتوانند در خانه هم این‌کار را انجام دهند، از پاکت خالی شیر به‌عنوان لانه استفاده کردیم؛ اما از آن‌جا که ما در مؤسسه‌مان درخت و جایی برای آویزان کردن لانه‌ی پرندگان نداشتیم، قرار شد لانه‌ را با خودمان به اردو ببریم و برای پرندگانِ آن‌جا برپایش کنیم.

بعد از ورود به باغ و پس از این‌که بچه‌ها کمی آزادانه با وسایل بازی مشغول بازی کردن شدند، برای خوردن تغذیه روی چمن گردِ هم نشستیم. در همین حین، و در حالی که درمورد پاییز و زمستان و تغییرات گیاهان در این فصل‌ها صحبت می‌کردیم، یک دفعه علی با شوق و شگفتی گفت: «خانم معلم! نگاه کنید! یه لونه‌ی پرنده‌ی واقعی!» و لانه‌ی پرنده‌ای را نشان داد که پرنده‌ها بر فراز یک درخت تنومند و بلند ساخته بودند.

بقیه هم از دیدن لانه‌ی پرنده شگفت‌زده شدند و کنجکاو بودند آن لانه و پرنده‌ی ساکن در آن را ببینند. علی گفت: «خانم معلم! کاش می‌شد توی لونه‌ای که خودشون ساخته‌ان هم براشون دونه بریزیم». بقیه هم با علی موافق بودند، اما آن لانه‌ بالای درخت خیلی بلندی بود و ما به آن دسترسی نداشتیم؛ و رفتیم به سراغ برپا کردن لانه‌ی خودمان: هرکدام از بچه‌ها یک مشت ارزن برداشتند و بعد همگی برای پرنده‌های آن باغ دعا کردند که مثل پرنده‌ی قصه‌ی فرشته‌ی برفی در گرسنگی و سرما نمانند و از دوستان‌شان جدا نشوند. بعد، بچه‌ها ارزن‌ها را در لانه‌ای که در کلاس درست کرده بودیم ریختند و دست آخر، با کمک همدیگر لانه را به شاخه‌ی یکی از درختان آویختیم.

حالا دیگر علی و باقی بچه‌ها در آن باغ دوستانی داشتند؛ دوستانی با لانه‌هایی گرم و بال‌هایی سفید…


  • این خاطره، توسط یکی از معلمان پیش‌دبستانی «طلوع» نوشته شده است
  • برای مطالعه گزارش مختصری از این اردو، این خبر را ببینید