کودکان پیش‌دبستانی و سفر در میان درختان جنگل

هفته‌ی گذشته کودکان پیش‌دبستانی به همراه پسر بچه‌ای که نقاشی کشیدن را خیلی دوست داشت، به سفری در میان درختان جنگل رفتند.

در ابتدا مربی کلاس هنر داستان پسری را برای بچه‌ها گفت که نقاشی کشیدن را خیلی دوست داشت: «… یه مداد شمعی بنفش داره که باهاش یه عالمه نقاشی می­‌کشه. بعضی وقتا هم چشم­‌هاشو می­‌بنده و فکر می­‌کنه رفته توی نقاشی‌­هاش. یه روز که این پسر کوچولوی ما تو خونه‌شون نشسته بود، با خودش فکر کرد دیوار‌های خونه‌شون خیلی خالیه و هیچ نقاشی‌ای روی اون نیست. به خاطر همین شروع کرد به کشیدن نقاشی یه جنگل سرسبز روی دیوار اما وسط نقاشی کشیدن خوابش برد…»

بچه های کلاس برای کمک به او و خوشحال کردنش، کشیدن انواعی از درختان جنگل را تمرین کردند.

در ابتدا بچه‌ها در گروه‌های سه نفره پای تخته کلاس رفتند و هر کدام درختی را که دوست داشت نقاشی کرد. این کار باعث شد تا کودکانی که اعتماد به نفس کم‌تری داشتند و حاضر نبودند حتی روی کاغذ نقاشی بکشند انگیزه و اشتیاق بیشتری برای نقاشی کردن پیدا کنند.

حالا نوبت به خانم معلم رسید که درختی برای پسربچه‌ی داستان نقاشی کند. او در ابتدا از تلویزیون کلاس تصاویری از انواع درخت‌ها پخش کرد و آن‌ها را با توضیح، ساده‌سازی کرد و روی تخته کشید: «همه­‌ی درخت­‌ها یک تنه دارند. دو تا خط راست کنار هم میشه تنه­‌ی درخت. خب اگه بخوام برگ‌های این درخت رو بکشم که نمی‌تونم. به نظرتون شاخه­‌ها و برگ‌ها‌‌ی درخته با هم شبیه گردی نیست؟ پس یه گردی می‌کشم جای همه­‌ی برگ‌هاش.»

در پایان معلم به هر کدام از بچه‌ها یک کاغذ داد تا هر کس جداگانه جنگلی برای پسربچه‌ی داستان نقاشی کند.