برگزاری پنج جلسه کارگاه آموزشی برای مادران دانش‌آموزان دوره‌ی پیش‌دبستانی طلوع در سال ۹۵

همکاری و همراهی والدین، عامل مهم و تأثیرگذاری در تثبیت و تداوم آموزش‌هایی است که در مدرسه و آموزشگاه ارائه می‌شود. مدت زیادی از هفته،‌ کودکان در کنار والدینشان هستند و رفتارها و روش تربیتی والدین، نقش مهمی در رشد به‌سامان کودکان دارد.

به همین دلیل، به فاصله‌ی کوتاهی پس از شروع دوره‌ی آموزش جبرانی پیش‌دبستانی طلوع، دوره‌ی آموزشی برای مادران آنان نیز توسط واحد آموزش بزرگسالان طلوع آغاز شد. هدف اصلی این دوره، آموزش مادران در زمینه‌ی تربیت فرزند و برقراری رابطه‌ی سالم با فرزندان است. در این دوره همچنین بعضی آموزش‌های عمومی مورد نیاز مادران نیز ارائه می‌شوند. در ادامه عناوین جلسات این دوره و خلاصه‌ای از هر کارگاه را می‌خوانید:

بازی کردن با کودکان: در این کلاس پس از بیان مقدمه‌ای درباره‌ی ضرورت بازی با کودکان به عنوان مهم‌ترین راه برقراری ارتباط با آن‌ها، بازی‌های مناسب برای گروه سنی پیش‌دبستان از جمله بازی‌های وانمودی، بازی با توپ و بازی‌های زبانی آموزش داده شد و مادران در کنار یکدیگر در فضایی بانشاط بازی‌ها را تمرین کردند.

بهداشت دهان و دندان: در این جلسه با کمک تصاویر و وسایل لازم درباره‌ی مراقبت از دندان‌ها و پیشگیری از پوسیدگی آن‌ها، مشکلات و گرفتاری‌هایی که به‌خاطر عدم رعایت بهداشت دهان و دندان به‌وجود می‌آیند، و بیماری‌های دهان و دندان صحبت شد.

قصه‌گویی: در این کلاس ضرورت و اهمیت قصه‌گویی برای کودکان، استفاده از قصه‌های مناسب و توصیه‌هایی در این زمینه گفته شد و یکی دونفر از مادرها برای دیگران قصه‌گویی کردند.

تربیت جنسی کودکان: در این کلاس درباره‌ی عناصر مهم در تربیت جنسی کودکان و نحوه‌ی گفت‌وگو با آن‌ها و پاسخ به پرسش‌هایشان در این زمینه و همچنین پپیش‌گیری از سوء‌استفاده‌ی جنسی از کودکان صحبت شد و در پایان بروشور کوتاهی در این زمینه به مادران داده شد.

آموزش روش حل مشکل: در این کلاس مراحل حل مسئله شامل پذیرش مشکل، تعریف مسئله، مشخص کردن اهداف، مشخص کردن منابع و امکانات موجود، نوشتن تمام راه‌حل‌های ممکن و بررسی آن‌ها و تصمیم‌گیری همراه با مثال‌هایی آموزش داده شد.

در این کلاس‌ها علاوه بر سخنرانی از پرسش و پاسخ و گفتگو، نشان دادن تصاویر و ابزارهای آموزشی دیگری هم استفاده شد تا مادران ارتباط بیشتری با کلاس برقرار کنند و با انگیزه‌ی بیشتری در کلاس‌ها حاضر شوند.

این کلاسها در دو گروه و در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه‌ی بعضی هفته‌ها، در محل کتابخانه‌ی موسسه‌ی طلوع و توسط مربیان داوطلب برگزار شدند. در هر گروه از کلاس‌ها بین ۸ تا ۲۰نفر از مادران شرکت می‌کردند.

به یاری خدا، برگزاری این کلاس‌ها در سال ۹۶ نیز ادامه پیدا خواهد کرد.

 


مطالب مرتبط: